Top
+90 532 706 5284
Kayseri
30Eyl

Otomatik Sulama Sistemi Kurulumu

Solmaz Tarım Peyzaj

Peyzaj uygulamada öncülük eden bu sistem bahçe sulama sistemleri arasında yurt içinde her geçen gün talep görerek gelişen kurulum sistemidir. Tercih edilmesindeki en önemli unsurlar ekonomik ve homojen olarak sulama yapılarak bitkilerin ihtiyaç duyduğu su kaynağını alanın düzenli olarak almasından gelişim süreçleri doğru orantılı olacaktır. Büyük bir ekonomik katkı sağlayan bu sistemin kurulumu çok basit ve önemlidir.

Kurulacak olan sistem öncelikle kağıt üzerinde veya sanal ortamda biçimli şekilde çizilerek tasarlanmaya başlanılmalıdır. Kullanılacak olan sprink modelleri yerleştirilmeden önce kaynak suyun güçü test edilerek doğru sprink yerleştirme proje krokisi üzerinde yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken sprinklerin atış mesafelerinin bir diğer springe gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Atış mesafeleri yerleşiminde yarı çap sulamada sprink açısına engel olacak önünde kapatan bir ağaç veya nesne olup olmaması dikkate alınır.

Suyun gücüne göre selenoid vanalar kullanılarak ve zamanlayıcı ünitemizi buna göre seçim yapıp düzenli sulamanın verimini ön plana çıkartmalıyız. Dikkatli olmamız gereken bir diğer durum su kaynağının kullanış zamanlaması ve gücü arasındaki dengeyi oluşturmaktır. Çünkü yaz aylarında su tüketimi bölgelere göre değişiklik göstere bilmektedir.

Otomatik sulama sistemleri yer altında geçen tesisat sistemi olduğundan dolayı kullanılacak olan borular muhakak kaliteli ve gerekli basınç dayanaklılığına göre tercih edilmeli. Sistem uzun yıllar kullanılacağı için boru seçimi çok önemli bir unsurdur.

Bağlantı parçalarının konumlandırılması doğru yapılmalıdır. Mesafe farklılığından suyun sürtünmesi hesaplanmaz ise sprinklerin atış mesafelerinde farklılıklar gözlemlenebilir.

Su kaynağımızda filitre kullanmanın önemi tesisat içerisinde tıkanmaların önüne geçerek daha sağlıklı bir sistem elde edilir.

Genellikte tercih edilmeyen bir diğer husus ise tesisat başlangıç noktasına küresel vana tecih edilmesi gerekmektedir.

Selenoid vanadan ünitemize gelen kabloları doğru seçim toprak altına uygun olacan kalitede elektronik kablo kullanılması önemlidir ve bir boru içerisinde toprağın altında muhafaza etmek daha sağlıklı ve geleceğe yönelik arızalarda sorunlarda kolaylıkla çözümle yapmamıza olanak sağlayacaktır.

Su tasarrufu sağlamak, bitkilerin gelişimini ve sağlığını düzenlemek için en peyzaj tasarımda kullanılması gereken önemli bir sistemdir.

Otomatik Sulama Sistemleri Parçaları

Zamanlayıcı Ünite

Sprink (fiskiye)

Selenoid Vana

P100 Boru

Ekleme Parçaları

Vana Kutusu

Elektirik Kablosu