Top
+90 532 706 5284
Kayseri
05Eki

Mavi Servi-Cupressus Arizonica

Solmaz Tarım Peyzaj

Anavatanı Kuzey Amerika’dır. Bu bölgelerde soğukluk fazla olmasından dolayı, -15 derecede yetişme gösterir. Sert kabuklu ve dayanıklı bir ağaç olmasından dolayı, yol ağaçlandırmasında sıklıkla kullanılır. Parklarda, bahçelerde ve çit gibi alanlarda kullanımı yaygındır. Hafif ve ince bir ağaç yapısı vardır. Ağacın en önemli özelliklerinden birisi çok hafif olmasıdır bu yüzden tınlama uzunluğu çok fazladır.

Türkiye’de de Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülebilir. Dekoratif ve dayanıklı ağaç özelliği göstermektedir. Özellikle, hafif ve dayanıklı olması su altı inşaatında kullanılmasına neden olmuştur. Seyrek orman alanlarında da ağaçlandırma yaparak, dekor verme amaçlı kullanılan bir ağaçtır. Türkiye’de mezarlıklarda sıklıkla kullanılan bir ağaç türdür. Yol ağaçlandırmasında da kullanılmaktadır. Ayrıca, dalları, yaprakları ve kozalakları tıp alanında kullanılmaktadır.

Hafif ve ince olan mavi servi ağacının, 1 veya 1,5 metre gibi mesafede dikilmesi tavsiye edilmektedir.

Dikilirken her ağaç gibi can suyu bol verilmelidir.

Kozalak ve pullu yapraklardan oluşmaktadır.

Nisan ve Mayıs ayında mavi servi ağacı çiçeklenmeye başlar.

Kozalaklar da bu aylarda gelişme göstermeye başlamaktadır.

Bakımının ve budamasının devamlı yapılması gerekir

* Tohumdan ve çelik yöntemi ile yetiştirilir, Çit bitkisi, dekoratif olarak şekilli budamalar yapılarak tercih edilir, Nem istekleri azdır

Mavi Servi Yetiştiriciliği, Mavi servi bakımı, mavi servi nerelerde kullanılır, Mavi Servi budaması, nasıl çoğaltılır