Top
+90 532 706 5284
Kayseri
05Eki

Mavi Atlas Sediri-Cedrus Atlantica Glauca

Solmaz Tarım Peyzaj

Çamgiller (Pinaceae) familyasından doğal olarak Kuzey Afrika, Cezayir, Fas ve Atlas Dağlarında yetişen sedir türüdür.Cedrus atlantica cv. "Glauca" 40 m'ye kadar büyüme gösterebilir.Piramit biçimlidir.Dipten itibaran dallanır. Yaşlanınca da bu formunu kaybetmez.

Yaprakları mavi-yeşil, gümüşi gri veya nadiren açık ya da koyu yeşil renkli olup 2-2,5 cm uzunluğundadır.Kozalakları parlak açık kahverengi, 5-7 cm uzunlukta ve uç kısmı basıktır.Gençken piramit şeklinde olan yer seviyesinden itibaren dallanma gösterir.Büyüdükçe piramit formunu kaybetmezler ancak gençken çok hızlı büyüyen atlas sedirleri yaşlandıkça büyüme hızları yavaşlar. Dalları yukarı doğru büyür, yaşlı ağaçlar yatık dallı ve çok heybetli olurlar1.5-2.5 cm uzunluğundaki iğne yaprakları mavi - yeşil, gümüşi - gri veya nadiren açık ya da koyu yeşil renklidir.Tüm sedirlerin en arsızı olan atlas sediri ışıklı ortamı sever, toprak sorunu yoktur.Çok hızlı büyürler.Alkali toprakları seven nadir kozalaklılardan biridir.Büyük park ve bahçeler için uygundur.

Piramit duruşu gri mavi sürgünleri herdemyeşil olmaları ve yüksek boylara ulaşmaları onları vazgeçilmez kılar .Bol güneş seven mavi atlas sedirleri aşırı sudan kaçınır.

Kuru ve sıcak havalara, kirli hava koşullarına oldukça dayanıklıdırlar .Bahçelerimizin ve parklarımızın heybetiyle en prestijli ağaçlarıdır.

* Tohumdan yetişir, Nem istekleri azdır

Cedrus Atlantica Glauca İthal Mavi Atlas Sediri, Cedrus atlantica, cedrus atlantica glauca, cedrus atlantica glauca pendula, mavi atlas sediri, mavi atlas sedir, sarkık mavi atlas sediri, aşılı mavi atlas sediri, mavi atlas sediri bakımı, mavi atlas sediri sulaması, mavi atlas sediri yetiştirildiği yerler, cedrus atlantica glauca özellikleri