Top
+90 532 706 5284
Kayseri
05Eki

Gübreleme ve Bakım

Solmaz Tarım Peyzaj

Bitkilerde insanlar gibi besinlere ihtiyaç duyarlar ve bu besin ihtiyaçları doğrusal olarak karşılandığı zaman daha sağlıklı,canlı görüntü, meyve veya çiçek açan bitkiler isede daha fazla çiçek ve meyve elde etmemize yardımcı etkendir. Toprak içerisinde aktif olarak bulunan bu besin elementleri zamanla bitki tarafından tüketildiği için aralıklı olarak takviye yapmak gerekmektedir.

Gübrelerin temel mineralleri N.P.K'dır. İnceleyecek olursak N (Azot), P (Fosfor), K (Potasyum).

* Azot bitkinin gelişimini önemli ölçüde etkileyen elementtir. Bitkinin büyümesi dallanması yeşil aksamdaki görevi üstlenir.

* Fosfor çift yönlü bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Bitki kökleri fosfora minerallerine doğrudan ilerleme yapmasıyla kök gelişimi sağlanır ve düzenlenmiş olur. Fosfor aynı zamanda bitkinin çiçek açması, yeni yapraklar ve meyve oranını arttırmasını elde etmemizi sağlamaktadır.

* Potasyum bitkinin sağlık yönünü elde tutmakta yardımcı olmakla beraber kalite yi ön plana çıkaran bitki besin elementi olarak adlandırılır. Seliloz oluşumunu hızlandırarak gövde yapısına etki eder, büyüme enzimlerini harekete geçirir, bitkilerin protein içeriğini harekete geçirir ve su kaybına karşı direnç sağlar

Organik madde içerikli gübreleri tercih etmeliyiz çünkü, orgamineraller mikro besin elementlerinin bitki tarafından alınımı sağlamaktadır. Bitki organik maddesiz bir toprakda besin elementlerinden faydalanamaz.

Gübreye ihtiyaçı karşılanmış bir bitkinin sağlığı nasıl düzenli olarak gelişim gözlemleniyorsa, aynı şekilde fazla yapılan gübreleme uygulamasında bitkilerde hasar ve kuruma açığa çıkar. Bu yüzden doğru gübreleme yapmak çok önemlidir.

Kimyasal olarak adlandırılarak hormon algısı ile bakmak yanlıştır. Bitkilerin ihtiyaç duydukları doğamızda bulunun birer elementlerdir.

Gübreleme Yapılan Bitkilerdeki Olacak Değişimler

Çim; sıklaşmış ve hastalıklara karşı direnç sağlamış yoğun renk tonunda sağlıklı çim elde edersiniz.

Bahçe çit bitkileri; Çit bitkilerinin varsa boşlukları ortadan kalar ve sıklaşarak renk yoğunluğun alır.

Çiçeksiz Bitkiler; Gelişim süreci hızlanır ve görsel olarak sağlığa kavuşur.

Meyveli Bitkiler ; Meyve veren bitkilerde yoğun çiçek açması yani meyve oranı artış göstererek, meyvelerin tadlarında doğal değişimler olucaktır.

Yeni Dikilen Bitkiler İçin Ne Uygulanmalı ?

Bitkiler insanlar gibi strese girerler, yeri değiştirilmiş veya yeni dikilmiş bir bitki kurumasını engellenerek yeni yaşam bölgesine adapte olması için Organik Madde içerikli Aminoasit Kullanmalıyız.