Top
+90 532 706 5284
Kayseri
19Kas

Dikey Bahçe Nasıl Yapılır ve Kullanım Alanları

Solmaz Tarım Peyzaj

Son zamanların trend bitkilendirme aşamalarından ve görsel olarak tercih edilen dikey bahçe uygulamarında modern mimariye getirilmiş bir yenilikçiliktir. Bahçede veya hernagi bir yapının duvar kısmında iç ve dış tasarımlarında yer alabilen dik konumda bitkilendirme şeklidir. Ülkemizde belediyeler tarafından daha çok tercih edilmeye başlamış ve oto yolların duvarlarında sık sık karşımıza çıkmaktadır. Betonlara gömülmüş bir şehir planlarında dikey bahçe uygulamarı ile yapıların görseline zenginlik katmakla beraber solunum için de büyük bir önem taşıyacağını düşünmekteyiz.

İç Mekanlarda Dikey Bahçe Uygulama

Yaşantılarımızın büyük kısmı kapalı alanlarda yani iç mekanlarda geçtiğinde hava kalitesi doğada yani dışarıda ne kadar önemli ise iç mekanlarda da bir o kadar önemlidir. İnşaat sektöründe sentetik malzemelerin kullanılması yalıtım olarak olumlu olsa da bir o kadarda hava kalitesini bozarak çeşitli hastalıklara temel oluşturmaktadır. Dikey bahçe uygulaması ile havanın temizlenmesi konusunda bitkilerden faydalanmak gerektiği bu şekilde ön plana çıkmıştır. Böylelikle kapalı alanlarınızda ev veya iş yerlerinizde yenilikçi bir tasarım ile dikey bahçe tercih edebilirsiniz.

Dikey Bahçe Sistemleri

* Topraksız Sistem :

Dikey bahçede kullanılacak olan bitkiler yenilenebilir bitkiler seçimi yapılmasında topraksız sistem tercih edilmelidir. Topraksız dikey bahçelerde bitkilerin ihtiyaç duydukları mikro besin elementlerini çözünmüş şekilde kök yapısının su ile temasından karşılanarak bitkinin yaşamını devam ettirmesi sağlanan yöntemdir.

* Panel Sistem :

Bitkilerin yer alacağı modüller duvara monte edilerek ve gerekli sulama sistemi kurulumu yapılarak montajı gerçekleştirilmiş belirli aralıklarla profiller ile sabitleştirilmiş, sulama sistemi gizlenmiş uygulama şeklidir. Bu sistemde genellikle mevsimlik veya çok yıllık süs bitkileri tercih edilmektedir.

* Çit Sarıcı Sistem :

Bu sistem yapı veya duvar kaplamada tercih edilen sarmaşık, tırmanıcı bitki seçimleri ile yapının cepheyi sarmalaması uygulamasıdır. Kullanım olarak dış cephe ve duvar örtüsü ihtiyacı duyan ev veya bina cephelerinde kullanılır.

* Saksı Tipi Sistem :

Yapıların cepheleri üzerine simetrik veya konumlandırılmış bir şekilde dekor amaçlı olarak kullanılan saksıların duvara monte edilmiş halinde kullanışlı ve görsel olarak zenginlik katan bir dikey bahçe uygulamasıdır. Genellikle uygulama alanları iş yerleri tarafından tercih edilmektedir

Dikey Bahçe İç ve Dış Mekanlarda Görsel Zenginlik Katar ve İç Mekanlarda Sağlık Açısından Temiz Hava İçin Önerilir.

Dikey Bahçe Bitkileri İçin Buraya Tıkalyın

Dikey Bahçe Örnekleri İçin Buraya Tıkalyın