Top
+90 532 706 5284
Kayseri
30Eyl

Peyzaj Tasarımı Nasıl Yapılmalı ?

Solmaz Tarım Peyzaj

Peyzaj tasarımında en önemli konu müşteri ve tasarımcı diyalog ilişkisidir. Doğa ve çevre koşulları, tasarımcı istekleri, tasarımda kullanılacak peyzaj malzemeleri veya dekoratif malzemeleri üzerinde düşünülerek adım-adım gelişen bir süreçtir. Yapıların bahçe tasarımında amaç; bahçedeki doğa ve insan yapısı özellikleri birbirini organize ederek, görsel estetik, işlevsel ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir peyzaj oluşturmaktır.

Dikkate Alınması Gereken Konular; Müşteri, müşterinin ailesi, ailenin evcil hayvanları ve misafirlerdir ve hepsinin kendine göre gereksinimleri vardır. Burada üzerine düşünülmesi gereken 5 şey vardır: * Şuanda bahçenin nasıl kullanıldığı * bahçenin nasıl kullanılmasının istendiği * estetik olarak bahçenin nasıl görünmek istendiği * bahçenin bakımının nasıl yapılacağı * Bütçe durumu

Tasarım Sürecinde En Önemli Unsurlar

Peyzaj Uygulama Alanı Envarteri ve Ölçüleri Oluşturma

Doğa Koşulları ve Toprak Yapısı İnceleme

Talepler Değerlendirmesi

Sulama Sistemi Analizi

Bitki ve Bahçe Düzenleme

Alan Kullanım Planlaması

Süreç; Peyzaj uygulama bölgesi alanının net ölçü birimleri çıkartılır. Devamında toprak yapısı,iklim koşulları analizi göz önünde bulundurulup, Müşteri talepleri doğrultusunda doğa ve kullanım alanı oluşturulması planlaması gerçekleştirilir.

Not: Peyzaj Tasarımı Sadece Görsel Düşünmemekle Birlikte Doğa Koşullarını En İyi Şekilde Tanıyor Olmak Başarılı Bir Uygulamadaki En Büyük Kalite Farkıdır.

Tasarım Süreci Boyunca Düşünülmesi Gereken 10 Madde

Bitki seçimi ve aktivite yerleri için alanın anlaşılması

Ne istendiği ve ihtiyaç duyulduğuna dair kullanıcının hatırlanması

Biçimi belirleme ve mekanları organize etmek için form ve/veya tema stili kullanma

Aktivite alanlarının belirlenmesi ve elemanlarla ilişkilendirilmesi için alan oluşturma ve bağlantılarını kurma

Hem kullanıcı hem de çevre için bitkilerin fonksiyonları üzerine düşünmek

Kitle ve katmanlama tekniklerini kullanarak bitkilerin yapılandırılması

Geçiş alanları ve odak noktaları gibi önemli noktaları vurgulamak

Materyaller, renkler ve yüzey dokularını içeren detaylara dikkat çekmek

Bitkilerin gelişimi ve bakımı için zamanı hesaba katmak

Sürdürülebilir tasarım uygulamalarının kullanımıyla kaynakların korunması

Alan envanteri yapılırken bütün varolan şartlar temel paftaya doğru şekilde işlenmelidir. Güç hatları, kanalizasyon çukurları, yeraltı elemanları ve çatı üstünde duranlar gibi elemanlar bitki yerleşimini belirlemektedir. Evin yerleşimi ve bahçenin sınırlarını öğrenmek için imar planları kullanılabilir. Teraslar, araç yolları veya kaldırımlar gibi sert peyzaj elemanları ve diğer yapılar survey aşamasında ölçülendirilip not edilmelidir. Eğer parsel sınırları tam olarak bilinmiyorsa büyük bir hata yapmamak için bir kadastrocu veya haritacı görevlendirilebilir.

Mekanların Oluşturulması

Bahçe içerisindeki kullanım alanlarını evin veya yapının bir uzantısıdır. Bahçe genel olarak üç alana bölünebilir: ön bahçe, arka bahçe ve yan bahçe. Kullanım alanlarını öncelikli olarak alanın yerine, ihtiyaç duyulan boyutlara, kullanım tipine göre ve yapılara istenen yakınlığa bağlı olarak oluşmaktadır. Tasarımda kullanıcıyı ve misafiri göz önünde bulundurarak eve yani yapıya giriş bölümü, yemek ve eğlenme alanı (teras, kış bahçesi veya kamelya), oyun alanı, sebze bahçesi veya hobi alanı ve olarak oluşturulabilir.

Bitki seçiminde, bitkinin gelişme oranına, olgun dönemindeki boyutuna ve ihtiyaç duyduğu bakıma dikkat edilmelidir.

Doğal kaynak olan suyu düzenli bir şekilde toprağın ve bitkilerin ihtiyacına göre programalması yapılması ile bitkinin düzenli gelişimi sağlanmalıdır. Ayrıca su kullanımın doğru planlanması ile tasarruf elde edilmelidir.