Top
+90 532 706 5284
Kayseri
05Eki

Bahçenin Kış Bakımı Nasıl Yapılmalı

Solmaz Tarım Peyzaj

Kış aylarında muhtemelen bahçenizi hiç düşünmediniz. Bahçenize kış bakımını yarak daha sağlıklı bitkiler ve görsel zenginliği elde edebiliriz. Kış bakımı nasıl yapılmalı ve bu konudaki önemli ip uçları.

Gübreleme

Havalar tam anlamıyla soğumaya başlamadan ve kar düşmeden bahçenizdeki bitkilerin ihtiyaç duydukları besin elementleri ile toprağınızı zenginleştirmek gerekmektedir. Bahar aylarında bitkilerin sağlığı ve görselliği için başarılı sonuçlar elde etmenin en başarılı yoludur sonbahar gübrelmesi çünkü bitkiler bahar aylarında toprakda bulunan mineralleri tüketirler. Gübreleme ile hem kök gelişimini hemde üst yapısını yapraklarını, meyvelerini ve çiçeklerini geliştirmiş yani düzenlemiş olursunuz.

Bahçe Havalandırma

Çimlerinizi havalandırmak, oksijenin ve suyun içine girmesini sağlamak için toprağı havalandırma işlemidir. Çimlerinizi havalandırmanız sağlıklı ve başarılı olmasını sağlayacaktır. Böylelikle bitkilerinizin köklerinin derinleşerek gelişmesinde yardımcı olur, bu da daha sağlıklı çim ve yeşilliklere yol açar. Bahçenizdeki toprak doğal olarak zamanla kompaktlaşarak hava ve suyun bitkilerinizin köklerine sızmasını zorlaştıracaktır. Havalandırma bunu durumu parçalamaya ve tersine çevirmeye yardımcı olacaktır. Bitkilerinizin kış aylarında bile iyi beslenmesini sağlayacaktır.

Temizlik

Kış ayları yaklaştığında bahçe ile ilgili bakımların azaldığı ve önemsenmediğini varsayarak bahçenize çimlerin üzerini kapatan eşyalarınızın bırakılması temas ettiği çim bölgesinde havaların tekrardan ısınmasıyla ölü bölgeler oluşmasına neden olabilir. Özellikle kar yağışlarından önce dikkat edilmesi gereken durumlardan birtanesi çim ve bitkilerinizin üzerini kapatan eşyalardan ve çöplerden temizlenmesi gerekmektedir.

Budama ve Biçme

İlk kar yağışına kadar çimlerin biçilmesi düzenli olarak gerçekleştirilmiş olması gereklidir. Uzun çimler nemi hapseder ve mevsim boyunca ıslak kalır ve böylelikle çimlerinizde hasarlara neden olur. Ağaçların budanması dikkat edilmesi gereken ve cinslerine budama zamanlarına göre uygulama yapmak gerekir. Kış bakımında budanmaya uygun olan ağaçlarınıza bahçe peyzajınız için görselliğini ön planda tutarak şekilli budamaları gerçekleştire bilir ve ağaçlarınızın sağlıklı gelişimi içinde önemli bir etkendir.

Güzel ve Sağlıklı Bir Bahçe İçin Bakım Yapmanız Tavsiye Edilir. Bakım ve Gübreleme Konusunda Solmaz Tarım Peyzaj Firmamız Zirai Alty Yapılı Olmasıyla Ücretsiz Olarak Danışmanlık Hizmeti Vermektedir.