Top
+90 532 706 5284
Kayseri
05Eki

Ağaç Budamasının Ne Zaman Yapılır ve Budamanın Önemi

Solmaz Tarım Peyzaj

Sağlıklı ağaçlar bir evin peyzaj tasarımındaki görüntüsünün en önemli ve görsel parçasıdır. Ölü dalların ve aşırı büyümüş bir biçimsiz şekil alan ağaçalr ise bahçe güzelliğinden uzaklaşılan durumları meydana getirir. Bu yüzden ağaç budaması önemlidir.

Ağaç budama tanıdık gelen bir terim olması ile birlikte budama yapılacak zamanın bilinmesi gerekmektedir.

Doğru Budama ve En Uygun Zaman

Ağaçlar yılın her zamanında bakıma ihtiyaç duyarlar. Ağaçları budama için en uygun zaman dilimi ağaçların uykuya geçtiği dönemlerdir yani kış aylarıdır. Özellikle sonbahar ve ilk bahar başlangıcında budamanın gerçekleştirilmesi gerekir.

Bu zaman diliminde ağaçlarında tomurcuk açmadığından hem ölü dalları hemde ağaca verilecek olan şekil için dallanma modeli uygulanarak budama yapılır.

Zayıf dallar kesilirken, ağaçlar sert rüzgarlara ve ıslak ilkbahar karlarına karşı korunmalarına yardımcı olabilecek yapısal gücü yeniden kazanır. Ayrıca, kaynakların ek bir savunma katmanı sağlayarak ağacın diğer sağlıklı kısımlarına yönlendirilmesine de izin verir. Uyku mevsiminde budama ağaçları da böcek aktivitesi riskini azaltır. Ağaca kesimler yapıldığında, yaralar böcekleri çekebilir ve onlara erişmelerini sağlayabilir. Bu böceklerden bazıları ağacın yapraklarını besleyebilir ve zamanla yapıyı zayıflatabilir. Yüksek sıcaklıklarda böcek aktivitesi arttığından, uyku mevsiminde budama sırasında bu sorunun ortaya çıkma şansı daha azdır.

Bitkilerin uykuya geçtiği sonbahar zamanlarında sadece ağaçlar için değil bahçenizdeki budama yapılacak bitkilerinizinde budama yapılması önerilir. ( ÖRN: Çit Bitkileri, Güller vb )