Top
+90 532 706 5284
Kayseri
05Eki

Çim Bakımı ve Gübreleme

Solmaz Tarım Peyzaj

Çim çok yıllık ve sık bitki olmasından dolayı topraktak fazlasıyla su ve bitki besin elementlerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle bitkinin ihtiyaç duydukları elementleri ile toprağı zenginleştirirsek çim alanın sağlığı ve sıklığının açığa çıkmasıyla birlikte alanınızın görselliğindeki olumlu değişimi gözlemlenir.

Çim Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır ?

Düzenli gübreleme yaparak çimlerin besin ihtiyaçlarının karşılanması çok önemlidir. Yılda bir kaç defa çim gübrelemesi yapmanız tavsiye edilir. Fosfor içerikli gübreler kullanarak kök gelişimi düzenlenir ve sıklaşmalar gözlemlenir. Azot desteği ilede bitkinin üst yapısında renginde değişimler meydana gelir. .

Çim gübresi tercihinde yavaş salınımlı gübreler kullanılmalıdır.

Çim Havalandırma Faydaları Nelerdir ?

Çim bitkisinde gübreleme dışında en önemli olan bir diğer konu ise toprak havalandırması yapmaktır. Genellikle unutulan veya önemsenmeyen bu uygulama gübreleme kadar önem taşımaktadır. Görsel olarak açıklayıcı olursak ;

Çim havalandırma ile oksijen, su ve besin maddelerinin çim köklerine daha kolay erişmesini sağlayarak çim alanın kök yapısı düzenlenerek hem sıklık kazandırılır hemde bitkinin sağlık sararma gibi sorunları ortadan kaldırlır.

Çim Doğru Sulama Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı ?

Düzenli sulama, çim bitkisinin su ihtiyacı fazladır ve bunun için gerekli olan suyu alma ihtiyacı duyar. Alanın düzenli olarak sulanması çok önemlidir ve tercih edilmesi gereken sulama günde iki defa olmakla beraber güneş ışınlarının doğrudan yani öğle saatlerinde sulamadan kaçınılmalıdır. Güneş ışınları doğrudan geldiğinde bitki yaprakları üzerinde kalan su damlacıkları mercek görevi üstlernir ve bitki yaprağında yanmalardan doğacak hastalık meydana gelir.

Çimlerin su ihtiyaçlarını karşılamanın en verimli yolu Otomatik sulama sistemi tercih etmeniz olacaktır.

Çim Alanı Ot Mücadelesi Nasıl Yapılır ?

Yabancı otlardan kurtulmak için düzenli biçme işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir ve ot ilaçları kullanımı yapılacaksa ziraat mühendisleri tarafından destek alınarak uygulama yapılması gerekmektedir.

Sağlıklı ve görseli mükemmel çimler için neler yapılmalı sorusunun yanıtı 4 maddedir. 1) Düzenli Sulama, 2) Gübreleme, 3) Çim Havalandırma, 4) Düzenli Biçme

Kısaca Çim Bakımı Nasıl Yapılırı Özetleyecek Olursak

Düzenli Sulama Yapılır, Çim Havalandırması Yılda en az iki defa gübreleme zamanları içerisinde fosfor ağırlıklı tercih edilen gübre kullanılarak sıklaşma ve hastalıklara karşı tedavi yöntemi üstlenir. Çimin ihtiyaç duyduğu bitki besin elementleri takviyesi ile tatmin edici bir görsellik elde edilir. Düzenli biçme ve ot mücadelesi yapılarak çim bitkisine özgün bir alan oluşumu gözlemlenir.